Planowanie podróży

Wynajem busa, czyli przepis na udane wakacje – jak się do tego zabrać?

Tyle ile osób, tyle pomysłów na udany weekend bądź wakacje. Odpowiednie miejsce i dobre towarzystwo to jednak zawsze połowa sukcesu w przepisie na udany wypoczynek. Tuż za nimi znajduje się z kolei komfort podróżowania oraz niezależność. Jak najłatwiej to osiągnąć? Poprzez wynajem busa, który pozwoli na wygodne przemieszczanie się wraz z rodziną lub przyjaciółmi, a także gwarantuje wystarczającą ilość miejsca na bagaże i wygodną podróż. 

Dlaczego wynajem busa na wakacje to dobry pomysł?

Transport często bywa problematycznym zagadnieniem podczas planowania urlopu, weekendu, czy nawet dłuższych podróży. Bądź co bądź musi być on nie tylko bezpieczny, ale też dobrze, aby zapewniał komfort, umożliwiał zabranie niezbędnego bagażu, a wszystko w rozsądnym zakresie cenowym. W wielu wypadkach doskonałym rozwiązaniem często bywa wynajem busów, zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy większą grupą ludzi, z rodziną bądź znajomymi. Błędne przekonanie o wysokich kosztach takiej usługi sprawia, że jest ono stosunkowo rzadko wykorzystywane, a niesłusznie. Oto niektóre z korzyści, jakie umożliwia wynajem busa na wakacje:

  • Niezależność w planowaniu trasy podróży i atrakcji podczas wyjazdu
  • Swoboda w przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi punktami wycieczki
  • Odpowiednia ilość miejsca, umożliwiająca zabranie nawet dużych bagaży, a także dodatków w postaci roweru, nart czy grilla
  • Przy podziale kosztów na kilka osób jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie
  • Możliwość zmieniania się kierowców, prowadzących pojazd

Podróżowanie w kilka aut to często znacznie wyższe koszty, zwłaszcza przy dłuższych trasach, ale także mniejszy komfort jazdy. Poza tym warto pamiętać, że wspólne podróżowanie wynajętym busem potrafi być również fantastyczną przygodą.

Wynajem busa na wakacje – jak wybrać?

Kiedy decyzja o tym, że wynajem busa to najlepsze rozwiązanie przy planowaniu transportu na wyjazd zapadła, czas przystąpić do kolejnego kroku, wyboru pojazdu. W wypożyczalniach z reguły proponowane są pojazdy do maksymalnej ilości osób, wynoszącej dziewięć, gdyż jest to największy samochód, który można prowadzić, posiadając standardowe prawo jazdy kategorii B. Warto więc pamiętać, że w przypadku wynajmu busów o większej ilości miejsc, konieczny będzie kierowca, posiadający odpowiednie kwalifikacje. W dalszej kolejności należy po kolei wziąć pod uwagę następujące elementy:

Wynajem busa w niższej cenie?

Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę rozpoczynając wynajem busa, jest wybór modelu. Naturalnym odruchem jest kierowanie się jak najniższą ceną, jednak warto zastanowić się nad tym chwilę dłużej. Niższa cena często wynika z wieku, stanu lub przebiegu samochodu, dlatego też zaoszczędzona kwota tak naprawdę odbija się na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Dlatego też warto nie kierować się jedynie aspektem ekonomicznym i rozważyć raczej nowsze samochody.

Ilość ciśnienia w oponach

Mówiąc o samochodach, nie sposób pominąć opon. Idealnie, jeśli wynajmowany bus zaopatrzony jest w czujnik, kontrolujący ciśnienie, dzięki czemu zapobiega jego niedoborowi. Zbyt niskie ciśnienie w oponach może bowiem znacząco odbić się na bezpieczeństwie, powodując wydłużenie czasu reakcji oraz hamowania na mokrej drodze, a także zwiększa ryzyko uszkodzenia. Ponadto pamiętajmy o sprawdzeniu, czy samochód posiada koło zapasowe.

Systemy w wynajmowanym busie

Decydując się na wynajem busów na wakacje, warto sprawdzić, w jakie systemy wyposażony jest samochód. Wspomaganie nagłego hamowania, czy też system ABS nie pozwolą do zablokowania się kół w czasie hamowania, a także pomogą kierowcy w utrzymaniu sterowności w nagłych wypadkach, w których konieczne jest zahamowanie.

Obecność limiterów kilometrów i prędkości

Dosyć często spotykaną praktyką w wypożyczalniach aut jest instalowanie w nich limiterów przebytych kilometrów na dobę, a także systemy ograniczenia prędkości. Choć początkowo może się to wydawać mało pożądaną praktyką, warto spojrzeć na to z innej perspektywy. Ograniczanie prędkości oraz dbanie o korzystanie z silnika bez nadmiernej eksploatacji jest dowodem na to, że wynajmowane busy są zadbane i nie zaskoczą awarią w połowie drogi.