budownictwo

Czy wykonywanie ocieplenia keramzytem ma sens?

Dobrze wykonane ocieplenie budynku sprawia, że możemy liczyć na znacznie mniejsze straty ciepła. Tym samym koszty utrzymania domu mogą być znacznie niższe, gdyż nie musimy go tak intensywnie ogrzewać. W taki sposób można uzyskać budynek, który jest energooszczędny. Wśród najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych znajdziemy oczywiście styropian oraz wełnę mineralną. Warto wiedzieć także o tym, że bardzo dobre parametry izolacyjne ma także keramzyt.

Jest to całkowicie niepalne, mrozoodporne i bardzo trwałe kruszywo, które ma pochodzenie naturalne. Powstaje z pęczniejącej gliny ilastej, która jest poddawana procesowi wypalania w piecach obrotowych. Ze względu na swoja porowatą strukturę- doskonale akumuluje ciepło. Keramzyt w formie workowanej można wykorzystywać do ocieplenia stropów, ścian, a także można go wykorzystać do podpiwniczeń- tam, gdzie poniżej poziomu gruntu nie będziemy mogli zastosować styropianu.

Czy ocieplanie keramzytem jest trudne?

Taki rodzaj izolacji termicznej wymaga po prostu innego sposobu układania. Na początku bardzo ważne jest, aby zamówić kruszywo w formie workowanej, chociażby ze strony- https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/. Aby móc tego dokonać- trzeba oszacować potrzebną ilość worków. I tutaj podczas przeliczania najlepiej przyjąć, że jeden standardowy worek keramzytu Leca odpowiada około 7 cm warstwie styropianu. Biorąc pod uwagę obecne standardy, co do grubości warstwy ociepleniowej w budynkach- najlepiej jest zdecydować się na ułożenie 3 rzędów takich worków. Wówczas otrzymamy ponad 20 cm warstwę izolacji.

Mając już worki na stanie- konieczne jest wykonanie specjalnej obudowy, która będzie podtrzymywać całą warstwę ocieplenia. Nie jest to jednak skomplikowane, gdyż przede wszystkim chodzi o to, aby unieruchomić worki i sprawić, aby stabilnie do siebie przylegały. Aby zapobiec powstawaniu mostków cieplnych pomiędzy poszczególnymi workami, stosuje się technikę ich naprzemiennego układania tak, aby mogły się zazębiać.

Keramzyt jest materiałem o dużej trwałości, niesamowitej odporności na wodę, a dodatkowo- można go wykorzystywać wielokrotnie. Dobrej jakości keramzyt Leca może w razie potrzeby użyć w innym miejscu, jeśli w konsekwencji remontu będziemy musieli rozebrać daną warstwę izolacyjną. Pamiętajmy także o tym, że keramzyt można stosować w budownictwie, ale ma też swoje zastosowanie ogrodnicze. Tym samym- zawsze może okazać się nam przydatny, chociażby w ogrodzie czy do wykonania posadzki tarasu.