Planowanie podróży

Jak zwiedzać Kraków?

Kraków to miasto wyjątkowe. Nie dość, że samo obfituje w atrakcje, muzea i obiekty kultury, to jeszcze w niedalekim sąsiedztwie czeka na turystów mnóstwo innych ciekawych miejsc. Oczywiście w stolicy Małopolski można z łatwością spędzić długi tygodnie i się nie nudzić. Obecnie Kazimierz, czyli stara dzielnica żydowska stała się centrum życia nocnego Krakowa. To tam znajdują się najmodniejsze kluby, tam chodzi się na koncerty i live-sety. Żydowska część Krakowa przyciąga głównie lokalsów, którzy doceniają klimat miejsca, a także bardziej atrakcyjne ceny. Stare Miasto i Wawel to już strefa międzynarodowa. W sezonie turystycznym częściej usłyszymy tam język angielski, francuski czy angielski. Zobaczcie, co wyjątkowego zobaczyć w Krakowie, a czego unikać!

Kazimierz – zwiedzanie z przewodnikiem?

 

W samym Krakowie mogę zaproponować wcześniej wspomniany Kazimierz. Być może dzielnica nie jest już zamieszkała przez niegdyś liczną społeczność żydowską, ale zachowałą urok dawnych lat. Kazimierz jest bardziej autentyczny, mniej nastawiony na turystę, jednocześnie oferując bilety wstępu do niesamowitych synagog (których jest aż 7). Biura turystyczne oferują różnego rodzaju przejażdżki melexami czy wycieczki z przewodnikiem. Wybór wycieczki często jest trudny. Sporym ograniczeniem mogą być niemałe koszty. Jednak w przypadku krótkich wypadów na weekend – zwłaszcza do Krakowa – sprawdzą się głównie przejażdżki melexami. Wszystko dzięki niesamowitej szybkości zwiedzania, która nieco wydłuża czas na inne przyjemności w postaci koncertów, muzeów czy pubów. Oczywiście w przypadku wycieczki dla większej ilości osób sprawdzi się zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Elektryczne samochody mają swoje limity i na pokład zabiorą zaledwie 7 pasażerów, kiedy to piesze odpowiedniki są właściwie ograniczone zasięgiem głosu opiekuna.

 

Wawel – rezydencja królów

 

Zamek Królewski na Wawelu to jedna z najważniejszych rezydencji królewskich w Polsce i Europie. Zamek dumnie wznosi się na Wzgórzu Wawelskim. Jednak zwiedzanie Wawelu to nie tylko wizytacja komnat królewskich. To miejsce niespodzianek! Oprócz samego zamku, w którym znajdziemy mnóstwo pamiątek związanych z historią polskiej monarchii, warto zajrzeć do Katedry Wawelskiej, gdzie pochowano m.in. Kazimierza Wielkiego, Józefa Piłsudskiego czy Jana III Sobieskiego. Katedra, jej kaplice i krypty to miejsce pochówku najsłynniejszych monarchów i ludzi zasłużonych dla Rzeczpospolitej. To miejsce pełne powagi, które jednocześnie napawa dumą z bycia Polakiem.

 

Stare Miasto – unikając tłumów na Trakcie Królewskim

 

Stare Miasto i Stary Rynek to najbardziej zatłoczone miejsce w całym Krakowie. Ulica Floriańska i Grodzka to piesze arterie komunikacyjne tej części miasta i ulubione miejsca spacerów turystów. Ja jestem zdania, że po pierwszym kontakcie z nimi należy się od nich oddalić! Prawdziwe perełki czekają na przyjezdnych na uboczu całego zgiełku. Wyróżnia się tutaj ulica Kanoniczna, której zabudowa to przepiękne kamieniczki renesansowe. Co więcej, idąc od strony Rynku, na drugim planie wyrośnie przed nami majestatyczny Zamek Królewski.