Planowanie podróży

Egzotyczna podróż – jak się przygotować?

Zagraniczne, egzotyczne wakacje już od jakiegoś czasu stały się popularne wśród osób, które planują urlop. Dzięki wysokim temperaturom w Grecji czy Hiszpanii można zacząć wczasy już praktycznie od maja, kończąc na październiku. To fajna alternatywa dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wakacje w typowo letnim sezonie – nic ich nie ominie. Tylko jak się do egzotycznej podróży przygotować?

Po pierwsze należy sprawdzić, czy wymagane jest szczepienie. Możemy zasięgnąć w sieci informacji odnośnie chorób tropikalnych, jak na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu A, typu B, tężec, żółta febra. Jeśli chodzi ogólnie o nasze zdrowie, będąc już na wakacjach warto zwrócić uwagę na mycie rąk, picie wody (lepiej unikać wodociągowej).

Kwestia druga – dokumenty. Nie zawsze wystarczy dowód osobisty. W przypadku wielu egzotycznych wycieczek potrzebny będzie paszport. Jeśli go nie ma – nie można odkładać jego wyrobienia na ostatnią chwilę. Tą procedurę lepiej zacząć minimum dwa miesiące przed planowanym wyjazdem.

Kolejna sprawa to trasa i wylot – należy dokładnie zapoznać się z limitem bagażu, jego ważeniem, procedurą odprawy, aby nie spóźnić się na docelowy lot. Jeśli mamy przesiadkę – sprawdzamy ile czasu mamy do kolejnego odlotu, aby go nie pominąć. Jedna ciekawostka – jeśli jesteś przed kupieniem walizki na kółkach pamiętaj, aby nie wybierać ciemnych kolorów. Dużo osób kupuje torby czarne, granatowe. Jeśli nie chcemy, aby ktoś pomylił torby, warto zakupić ją w innym kolorze – czerwona, limonkowa, błękitna. Dzięki takiej barwie od razu na taśmie zauważymy naszą i unikniemy pomyłek. Warto o tym pomyśleć, przygotowując się do podróży. W sklepach z torbami można też zakupić walizki o mniejszych gabarytach, tak zwane kabinowe, które wykorzystuje się jako bagaż podręczny. Jeśli chcemy, aby walizka służyła nam lata – lepiej zdecydować się na te twarde. Polecane są te z polipropylenu – jako wytrzymałe, amortyzujące.

Ostatnia rzecz – pakowanie. Pamiętajmy, że lecąc do ciepłych krajów nie potrzebujemy kurtek, swetrów. Oczywiście warto wziąć wierzchnie okrycie, jednak lepiej nie zapychać miejsca dużą ilością bluz czy spodni.